Jak to robią inni? Wywiady z autorami blogów o zarabianiu w sieci. Cz. 2 – Przemysław Pufal

Witam, dzisiaj kolejna odsłona cyklu wywiadów z blogerami zajmującymi się zarabianiem w sieci (tekst o „zarabianiu” przez testowanie produktów jest wciąż w produkcji) . Mój wybór padł na Przemysława Pufala, autora bloga programypartnerskie.biz.pl oraz twórcy programu partnerskiego sensownie.pl. Na blogu programyparnerskie.biz.pl znalazłam mnóstwo praktycznych porad jak rozruszyć ten biznes jak np. wpis o narzędziach niezbędnych do skutecznego działania w programach partnerskich. Życzę wam miłej lektury.

Przemysław Pufal

Przemysław Pufal

Kiedy zainteresowałeś się zarabianiem w sieci?

Przemysław Pufal:  Wszystko zaczęło się od napisania dwóch książek, które zostały wydane przez Złote Myśli. Zorientowałem się, że mogę dodatkowo na nich zarobić, promując własne książki w ich programie partnerskim. Zostałem więc partnerem i to był mój pierwszy program partnerski, w którym się zarejestrowałem. Zarabiałem w nim nie tylko na własnych książkach, ale zacząłem promować również inne publikacje. Skoro więc zarabiałem w jednym, to stwierdziłem, że trzeba poszukać innych programów. W ten sposób dowiedziałem się czym są w ogóle programy partnerskie, jakie programy istnieją i jak w nich zarabiać.

Od kiedy prowadzisz swojego bloga?
Pierwszego zacząłem prowadzić w 2008 roku. Promowałem na nim własne książki i inne wydawnictwa, ale głównie były to jakieś ciekawostki, muzyka i moje przemyślenia. Po pewnym czasie stwierdziłem, że muszę mieć inny blog, ponieważ chciałem pisać więcej na różne tematy. A przy okazji oczywiście spróbować zarabiać. W ten sposób przez te wszystkie lata stworzyłem wiele blogów.

Gdzie głównie zdobywałeś swoją wiedzę o zarabianiu w sieci?
Wszędzie gdzie się dało. Korzystałem i korzystam nadal z wartościowych szkoleń, kursów, spotkań, webinarów. Na początku czytałem i słuchałem wszystkiego, co pojawiało się na temat programów partnerskich i zarabiania w sieci. Z czasem i w miarę powiększania się mojej wiedzy zacząłem oczywiście wybierać tematykę szkoleń i książek. Poza tym podpatrywałem marketerów bardziej doświadczonych od siebie, uczyłem się obserwując ich działania, analizując ich strony i blogi. Moim zdaniem trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję i uczyć się jak najwięcej. Internet stwarza takie możliwości, również darmowe, każdy więc może, jeśli tylko chce, dowiedzieć się czy dana działalność, w tym przypadku zarabianie przez internet, jest dla niego czy też nie.

Jaki jest twój ulubiony program do zarabiania w sieci? 
Ulubiony program partnerski to ten, w którym aktualnie najwięcej zarobiłem ? A już najzupełniej poważnie, to się zmienia. Bywa, że jakieś programy partnerskie są zamykane, inne podupadają, a inne z kolei są rozwijane i są bardzo atrakcyjne dla każdego, kto chce popracować.
Nie mogę nie wspomnieć o moim własnym sklepie i programie partnerskim http://sensownie.pl/page/programpartnerski

Na blogu http://programypartnerskie.biz.pl/ piszesz o programach partnerskich. Jak najlepiej zacząć zarabiać z pp? Dodawać linki i banery na blogu, czy trzeba założyć jakiś landing page, czy może wystarczy fanpejdż na facebooku?
Najlepiej korzystać z wszelkich możliwych metod zarabiania… A zacząć trzeba od ich poznania i testowania. Testować trzeba wszelkie możliwe metody i techniki, zorientować się, które z nich są dla nas najlepsze, najskuteczniejsze, przynoszą największe zyski. Zazwyczaj rozrasta się to właśnie od strony/bloga do wielu blogów, wielu stron lądowania, fanpejdża, a nawet kilku. Testować należy nie tylko różne metody, ale także różne programy partnerskie. Bywało, mimo tego, że nie widziałem siebie jako partnera w jakimś programie partnerskim, to testowałem go jednak i okazywało się, że zarabiam w nim. Tak więc trzeba być odważnym i aktywnym, testować i wybierać co najlepsze.

Od jakiego ruchu na stronie, blogu czy fanpejdżu można zacząć mówić o zarabianiu na programach partnerskich?
Im większy ruch, tym lepiej, bo jest wtedy większa szansa, że ktoś z odwiedzających zechce kliknąć, kupić jakiś produkt, wykupić jakąś usługę. Ale niekoniecznie…
Czasami jest tak, że niewielki ruch zapewnia sporo prowizji, a wynika to z tego, że na przykład na blogu zajmuję się niszowym tematem, który ściąga ludzi dokładnie właśnie tym tematem zainteresowanych. Oni, szukając konkretnych informacji, są skłonni częściej korzystać z zamieszczonych propozycji, niż gdyby to byli przypadkowi internauci.

Jakie są twoje najgorsze doświadczenia z zarabianiem w sieci?
Niestety bywa tak, że promowana firma staje się niewypłacalna albo nawet upada. Nie jest to korzystne ani dla klientów, ani tym bardziej dla partnerów, których marka i zaufanie do nich na tym cierpią. Mnie to nie spotkało, ale niestety czasami rezygnuję z promowania jakiegoś programu. Posłużę się przykładem firmy, której produkty wykorzystywałem i promowałem, a dodatkowo również zaangażowałem się w zdobywanie partnerów. Niestety okazało się, że jakość usług tej firmy bardzo mocno spadła, więc musiałem zrezygnować zarówno z jej usług, jak i oczywiście promowanie jakichkolwiek jej produktów. Zawsze może się coś takiego zdarzyć, ale trzeba rozważnie przystępować do programów partnerskich, aby zminimalizować ryzyko utraty zaufania klientów, internautów i osób współpracujących z nami.

Jakie narzędzia techniczne stosujesz przy pisaniu bloga i ogólniej przy zarabianiu w sieci? 
Korzystam z różnych systemów do blogowania, płatnych i darmowych, posiadam również własny sklep. Staram się śledzić wszelkie nowinki które mogą mi pomóc w prowadzeniu stron i zarabianiu. Nie wdrażam ich za wszelką cenę; testuję je, a następnie wybieram te najbardziej skuteczne. Pamiętać też należy, że czasami najprostsza strona, ale dobrze wypozycjonowana, przynosi wartościowy ruch, dzięki któremu się zarabia. Kwestie techniczne omawiam na http://programypartnerskie.biz.pl/

Jakie masz plany rozwoju bloga i ogólnie zarabiania w sieci?

Chciałbym umocnić się w wybranych programach partnerskich i zwiększyć w nich liczbę prowizji, a tym samym zwiększać wysokość zarobków. Poza działalnością w programach partnerskich, prowadzę firmę szkoleniowo – wydawniczą, więc muszę myśleć nie tylko nad rozwojem blogów i zarabiania w sieci, bo nie jest to moja jedyna forma działania.

Dziękuję za wywiad

3 komentarze


    1. Postaram się opublikować już wkrótce coś nowego

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge