Jak to robią inni? Wywiady z autorami blogów o zarabianiu w sieci. Cz. 2 – Przemysław Pufal

Witam, dzisiaj kolejna odsłona cyklu wywiadów z blogerami zajmującymi się zarabianiem w sieci (tekst o „zarabianiu” przez testowanie produktów jest wciąż w produkcji) . Mój wybór padł na Przemysława Pufala, autora bloga programypartnerskie.biz.pl oraz twórcy programu partnerskiego sensownie.pl. Na blogu programyparnerskie.biz.pl znalazłam mnóstwo praktycznych porad jak rozruszyć ten biznes jak np. wpis o narzędziach niezbędnych do skutecznego działania w programach partnerskich. Życzę wam miłej lektury.

Przemysław Pufal

Przemysław Pufal

Kiedy zainteresowałeś się zarabianiem w sieci?

Przemysław Pufal:  Wszystko zaczęło się od napisania dwóch książek, które zostały wydane przez Złote Myśli. Zorientowałem się, że mogę dodatkowo na nich zarobić, promując własne książki w ich programie partnerskim. Zostałem więc partnerem i to był mój pierwszy program partnerski, w którym się zarejestrowałem. Zarabiałem w nim nie tylko na własnych książkach, ale zacząłem promować również inne publikacje. Skoro więc zarabiałem w jednym, to stwierdziłem, że trzeba poszukać innych programów. W ten sposób dowiedziałem się czym są w ogóle programy partnerskie, jakie programy istnieją i jak w nich zarabiać.

Od kiedy prowadzisz swojego bloga?
Pierwszego zacząłem prowadzić w 2008 roku. Promowałem na nim własne książki i inne wydawnictwa, ale głównie były to jakieś ciekawostki, muzyka i moje przemyślenia. Po pewnym czasie stwierdziłem, że muszę mieć inny blog, ponieważ chciałem pisać więcej na różne tematy. A przy okazji oczywiście spróbować zarabiać. W ten sposób przez te wszystkie lata stworzyłem wiele blogów.

Gdzie głównie zdobywałeś swoją wiedzę o zarabianiu w sieci?
Wszędzie gdzie się dało. Korzystałem i korzystam nadal z wartościowych szkoleń, kursów, spotkań, webinarów. Na początku czytałem i słuchałem wszystkiego, co pojawiało się na temat programów partnerskich i zarabiania w sieci. Z czasem i w miarę powiększania się mojej wiedzy zacząłem oczywiście wybierać tematykę szkoleń i książek. Poza tym podpatrywałem marketerów bardziej doświadczonych od siebie, uczyłem się obserwując ich działania, analizując ich strony i blogi. Moim zdaniem trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję i uczyć się jak najwięcej. Internet stwarza takie możliwości, również darmowe, każdy więc może, jeśli tylko chce, dowiedzieć się czy dana działalność, w tym przypadku zarabianie przez internet, jest dla niego czy też nie.

Jaki jest twój ulubiony program do zarabiania w sieci? 
Ulubiony program partnerski to ten, w którym aktualnie najwięcej zarobiłem ? A już najzupełniej poważnie, to się zmienia. Bywa, że jakieś programy partnerskie są zamykane, inne podupadają, a inne z kolei są rozwijane i są bardzo atrakcyjne dla każdego, kto chce popracować.
Nie mogę nie wspomnieć o moim własnym sklepie i programie partnerskim http://sensownie.pl/page/programpartnerski

Na blogu http://programypartnerskie.biz.pl/ piszesz o programach partnerskich. Jak najlepiej zacząć zarabiać z pp? Dodawać linki i banery na blogu, czy trzeba założyć jakiś landing page, czy może wystarczy fanpejdż na facebooku?
Najlepiej korzystać z wszelkich możliwych metod zarabiania… A zacząć trzeba od ich poznania i testowania. Testować trzeba wszelkie możliwe metody i techniki, zorientować się, które z nich są dla nas najlepsze, najskuteczniejsze, przynoszą największe zyski. Zazwyczaj rozrasta się to właśnie od strony/bloga do wielu blogów, wielu stron lądowania, fanpejdża, a nawet kilku. Testować należy nie tylko różne metody, ale także różne programy partnerskie. Bywało, mimo tego, że nie widziałem siebie jako partnera w jakimś programie partnerskim, to testowałem go jednak i okazywało się, że zarabiam w nim. Tak więc trzeba być odważnym i aktywnym, testować i wybierać co najlepsze.

Od jakiego ruchu na stronie, blogu czy fanpejdżu można zacząć mówić o zarabianiu na programach partnerskich?
Im większy ruch, tym lepiej, bo jest wtedy większa szansa, że ktoś z odwiedzających zechce kliknąć, kupić jakiś produkt, wykupić jakąś usługę. Ale niekoniecznie…
Czasami jest tak, że niewielki ruch zapewnia sporo prowizji, a wynika to z tego, że na przykład na blogu zajmuję się niszowym tematem, który ściąga ludzi dokładnie właśnie tym tematem zainteresowanych. Oni, szukając konkretnych informacji, są skłonni częściej korzystać z zamieszczonych propozycji, niż gdyby to byli przypadkowi internauci.

Jakie są twoje najgorsze doświadczenia z zarabianiem w sieci?
Niestety bywa tak, że promowana firma staje się niewypłacalna albo nawet upada. Nie jest to korzystne ani dla klientów, ani tym bardziej dla partnerów, których marka i zaufanie do nich na tym cierpią. Mnie to nie spotkało, ale niestety czasami rezygnuję z promowania jakiegoś programu. Posłużę się przykładem firmy, której produkty wykorzystywałem i promowałem, a dodatkowo również zaangażowałem się w zdobywanie partnerów. Niestety okazało się, że jakość usług tej firmy bardzo mocno spadła, więc musiałem zrezygnować zarówno z jej usług, jak i oczywiście promowanie jakichkolwiek jej produktów. Zawsze może się coś takiego zdarzyć, ale trzeba rozważnie przystępować do programów partnerskich, aby zminimalizować ryzyko utraty zaufania klientów, internautów i osób współpracujących z nami.

Jakie narzędzia techniczne stosujesz przy pisaniu bloga i ogólniej przy zarabianiu w sieci? 
Korzystam z różnych systemów do blogowania, płatnych i darmowych, posiadam również własny sklep. Staram się śledzić wszelkie nowinki które mogą mi pomóc w prowadzeniu stron i zarabianiu. Nie wdrażam ich za wszelką cenę; testuję je, a następnie wybieram te najbardziej skuteczne. Pamiętać też należy, że czasami najprostsza strona, ale dobrze wypozycjonowana, przynosi wartościowy ruch, dzięki któremu się zarabia. Kwestie techniczne omawiam na http://programypartnerskie.biz.pl/

Jakie masz plany rozwoju bloga i ogólnie zarabiania w sieci?

Chciałbym umocnić się w wybranych programach partnerskich i zwiększyć w nich liczbę prowizji, a tym samym zwiększać wysokość zarobków. Poza działalnością w programach partnerskich, prowadzę firmę szkoleniowo – wydawniczą, więc muszę myśleć nie tylko nad rozwojem blogów i zarabiania w sieci, bo nie jest to moja jedyna forma działania.

Dziękuję za wywiad

3 komentarze


    1. Postaram się opublikować już wkrótce coś nowego

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.