Blogi o zarabianiu w sieci, czyli jak to robią inni? Cz. 1 – owl.

Witam, dziś rozpoczynam cykl wywiadów z innymi blogerami piszącymi o zarabianiu w sieci. Sam wszystkiego nie wiem, nie jestem też w stanie przetestować wszystkich programów. Stąd też mój pomysł, aby wokół złotych klików skonsolidować pracowitych i uczciwych blogerów z naszego poletka, z którymi będę prowadził „wywiady”. Docelowo chcę zapytać się 10 aktywnych blogerów o ich doświadczenia w zakresie pracy przez internet. Na pierwszy ogień idzie owl, prowadzący bloga m-zarabianie.blogspot.com. O  obu (prowadzącym, jak i samym blogu) mogę się wypowiadać jedynie w samych superlatywach. Owl nie opowiada bajek i nie obiecuje góry pieniędzy bez pracy, za to uczciwie przedstawia jak można zarobić (kochani bieżcie z niego i ze mnie afkoz przykład). Pora więc zacząć nasz cykl.

m-zarabianie w sieci

Kiedy zainteresowałeś się zarabianiem w sieci?

OWL. Zarabianiem w sieci zainteresowałem się gdzieś w 2011 roku. Zawsze lubiłem spędzać czas, odpoczywać surfując po internecie, przeglądając różne strony internetowe i fora. Więc pomysł na dodatkowe zarabiania w sieci narodził się dosyć spontanicznie. Pomysłem sobie, że skoro spędzam dużo czasu w Internecie, to dlaczego by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym. Swoją przygodę z zarabianiem Online zacząłem od wpisania w wyszukiwarkę fraz: zarabianie przez internet, blog o zarabianiu. Frazy wpisywałem w języku polskim oraz angielskim. Chyba miałem troszeczkę szczęścia, bo już na początku swojej przygody z zarabianiem Online trafiłem na kilka dobrych stronek, na których admini rzetelnie opisywali programy zarobkowe – z podziałem na strony uczciwe i nieuczciwe. Od początku trafiłem na takie programy, w których dało się coś zarobić, i tylko dlatego pewnie się nie zniechęciłem do tego typu programów. Wcześniej było też Allegro i sprzedaż własnych przeczytanych książek, to też można podciągnąć pod zarabianie w Internecie.

Od kiedy prowadzisz swojego bloga?

Bloga założyłem w 2012 roku Zainspirowała mnie wtedy angielskojęzyczna strona o nazwie PTC-Investigation, na której admin zamieszczał rzetelne recenzje programów PTC, szczegółowo przedstawiał nie tylko zalety, ale i przede wszystkim wady opisywanych programów. Jego strona wyróżniała się spośród innych stron tego typu właśnie rzetelnością w opisywaniu programów. Podczas gdy inni admini blogów nastawiali się głównie na zachwalanie i promowanie programów zarobkowych, to admin PTC-Investigation starał się zaprezentować i wychwycić jak najwięcej wad danego programu. Niestety już nie ma tamtej angielskojęzycznej strony w takiej formie jak była kiedyś, a szkoda bo była to bardzo popularna i lubiana strona. Mój blog m-zarabianie.blogspot.com figurował tam nawet w zakładce blogów partnerskich strony PTC-Investigation z czego byłem wtedy jak najbardziej dumny.

Gdzie głownie zdobywałeś swoją wiedzę o zarabianiu w sieci?

Tak jak wspomniałem wyżej – na początku swojej przygody z zarabianiem online trafiłem na bardzo dobre strony, które rzetelnie opisywały programy zarobkowe. Moje pierwsze strony, na których zdobywałem swoją wiedzę to:

Net-Zarabianie.pl – polskojęzyczna stronka, która istnieje do dzisiaj. Adminka tej strony dalej robi kawał dobrej roboty i rzetelnie selekcjonuje programy uczciwe i wypłacalne.

PTC-Investigation.com – angielskojęzyczna strona. Niestety pozostała już tylko namiastka z tamtej dawnej rozbudowanej strony. Była to dla mnie prawdziwa kopalnia wiedzy na temat programów PTC. Strona była połączona z forum, na którym można było codziennie znaleźć nowości z branży programów zarobkowych + solidne recenzje. Niestety admin nie jest już aktywny tak jak kiedyś. Czasami zamieszcza jeszcze jakieś recenzje na Facebooku: ww.facebook.com/PTCInvestigation, ale to tylko namiastka tego co robił kiedyś.

Były też oczywiście fora poruszające tematykę zarabiania online. Moim pierwszym tego typu forum było szuwi.com – niestety obecnie forum wypaliło się i świeci pustkami, ale nadal istnieje.

Swoją wiedzę początkowo czerpałem (i do tej pory czerpię) również z bloga Krzysztofa Lisa: zarabianie-na-blogu.pl. Autor tego bloga nie zamieszcza może zbyt wielu typowych recenzji programów zarobkowych (którymi akurat ja się interesuje), ale za to udziela cennych wskazówek na temat prowadzania bloga – na pewno warto śledzić jego blog i korzystać z wiedzy, doświadczenia i wskazówek autora.

Jaki jest twój ulubiony program do zarabiania w sieci?

Generalnie interesuję się wszystkim, co związane jest z zarabianiem Online, ale na chwilę obecną działam głównie w programach PTC (moje ulubione: ClixSense, NeoBux) GPTR (CentrumReklamy, ImperiumReklamy, BiznesMails), programach partnerskich (Program partnerski mBanku), programach reklamowych (reklamy na bloga), w kilku panelach ankietowych i lojalnościowych (Qassa, MarketAgent). Od pewnego czasu interesuję się również programami typu Revenue Share.

Moje ulubione programy, to takie, które nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy oraz wypłacają rzetelnie i systematycznie od wielu lat.

To może pytanie odwrotne, jakie są twoje najgorsze doświadczenia z zarabianiem w sieci?

W zasadzie nie mam jakiś złych doświadczeń związanych z zarabianiem w sieci. Być może dlatego, że podchodzę do tego jak do hobby i nie mam zbyt dużych oczekiwań. Traktuje to jako dodatkowy zarobek, wykonywany przy okazji korzystania z Internetu, zarobek który jest, ale równie dobrze mogłoby go nie być..

Złych doświadczeń nie mam też pewnie dlatego, że z natury jestem niedowiarkiem i sceptykiem. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek programu staram się jak najwięcej o nim przeczytać, przewertować opinie, dowody wypłat, historie admina i tak dalej. Chociaż kierowanie się samymi opiniami, komentarzami też nie zawsze się sprawdza. Ludzie zawsze chętnie zamieszczają w komentarzach pod artykułami opinie negatywne, ale rzadziej już opinie pozytywne. A jeśli są jakieś opinie pozytywne to zwykle są to wpisy promocyjne, reklamowe.

Jeśli już inwestuję pieniądze w jakiś program (konta premium itp.) to nigdy nie inwestuję więcej niż mógłbym stracić, raczej są to niewielkie sumy.

Może tylko czasami rozczarowują mnie komentarze na blogu. Dlaczego? Bo z reguły jest tak, że gdy jakiś program płaci i systematycznie daje zarobić, to rzadko pojawiają się pozytywne komentarze na blogu (bo komu się chce bezinteresownie taki komentarz zamieścić). Natomiast wystarczy, że pojawiają się jakieś drobne problemy techniczne, nie mówiąc już o utracie płynności finansowej jakiegoś programu, to momentalnie rusza fala negatywnych komentarzy. Wielu jest też typowych hejterów, ale i do tego można się przyzwyczaić.

Z jakich rozwiązań technicznych korzystasz przy pisaniu bloga (np. blogspot albo WordPress, fanpejdż, kanały rss) Możesz rozwinąć dlaczego wybrałeś te rozwiązania, jakie są ich pozytywne i negatywne strony?

Lubię proste i wygodne rozwiązania, dlatego pewnie w dalszym ciągu korzystam z platformy blogowej Blogger. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że bardziej profesjonalnie wygląda WordPress, ale popularny Blogspot też ma swoje zalety. Jak na darmową platformę blogową jest niezły. Całkowicie pozbawiony jest reklam, w sieci można znaleźć całkiem fajne szablony dedykowane dla tej platformy, wiele dodatków, gadżetów ulepszających standardowy wygląd Bloggera. Spotkałem się też z kilkoma opiniami, że łatwiej się go pozycjonuje, ponieważ należy do Google (nie wiem ile w tym jest prawdy, ale takie opinie się pojawiają). Nie trzeba też się martwić o wszelkie aktualizację, błędy. Skryptu, serwera itp. No i wielu popularnych blogerów zaczynało od darmowych platform blogowych. O ile dobrze pamiętam, to słynny bloger Kominek (Tomek Tomczyk – JasonHunt) zaczynał od bloga założonego na platformie Blox.pl, Wspominamy wyżej Krzysztof Lis – zaczynał natomiast od bloga na platformie Blogger.com. Zresztą najważniejsza jest chyba ciekawa, unikalna treść – to ona przyciąga czytelnika do bloga, cała reszta to dla czytelnika tylko fajny dodatek i bonus.

Największą wadą darmowych platform jest to, że nigdy nie mamy gwarancji czy ktoś nam tego bloga nie usunie. Ale i na to jest sposób – na Bloggerze można na bieżąco zapisywać kopie postów. Kilkoma kliknięciami można eksportować swojego bloga na dysk komputera (do formatu eksportu Atom Bloggera). Istnieje jeszcze kilka innych zalet i wad darmowego blogowania, ale nie chce mi się zbyt bardzo na ten temat rozpisywać i nudzić, bo to w sumie materiał chyba na cały osobny post.

Czy uważasz że na blogu opisującym programy zarobkowe powinno się publikować komentarze negatywne, nieprzychylne?

Ja na swoim blogu przyjąłem od początku zasadę, żeby publikować wszystkie komentarze, o ile nie są wulgarne, obraźliwe, nie zawierają danych osobowych czy treści zawierających jakiegoś nachalnego spamu.

Postanowiłem publikować wszystko, ponieważ wyobrażałem sobie, że tak będzie bardziej obiektywnie i wiarygodnie. Jedak po czasie już wiem, że nie do końca to się sprawdza. Dlaczego? Ponieważ rzadko ktoś się wysila, żeby na jakimś obcym blogu wyrazić pozytywną, bezinteresowną opinię. Natomiast jeśli komuś coś chce się napisać, to częściej jest to wyrażenie jakiegoś nagłego przypływu żalu i złości.

Na pewno blog z komentarzami negatywnymi i pozytywnymi wygląda bardziej naturalnie, przyciąga tez czytelników ciekawych wymiany zdań. Pytanie tylko jak takie nieprzychylne komentarze wpływają na wiarygodność promowanego, opisywanego na przykład programu?

Z własnych obserwacji zauważyłem, że liczba zapisów spada po jakimś wyjątkowo nieprzychylnym komentarzu, i wzrasta po komentarzu pozytywnym. Podobnie wrasta po merytorycznej i spokojnej odpowiedzi na nieprzychylny komentarz.

Jednak większość ludzi przywiązuje dużą wagę do komentarzy pod postami, pod artykułami, a niestety nie zawsze takie komentarze są miarodajnym wyznacznikiem kondycji czy uczciwości danego programu zarobkowego. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć co jest lepsze akurat dla jego bloga, ja już wybrałem – publikuję wszystko, ale typowych hejterów będę chyba jednak wycinał;)

Jakie masz plany rozwoju bloga, a ogólniej zarabiania w sieci?

Przede wszystkim chciałbym się zmobilizować i więcej pisać na swoim blogu. Posiadam wiele pomysłów ale ciągle brakuje mi czasu na ich realizację. Muszę popracować nad motywacją i umiejętnością wygospodarowania sobie czasu na systematyczne pisanie na blogu. Myślałem też nad dodaniem działu z programami typu Revenue Share, nad podpięciem własnej domeny do bloga, nad zainstalowaniem nowego responsywnego szablonu, dodaniu autorespondera czy strony przechwytującej. Ale i na to ciągle brakuje mi czasu. Samo zarabianie w sieci zamierzam w dalszym ciągu traktować jak hobby, dobrą zabawę i połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Dziękuję Ci za inspirujący wywiad, a wszystkich zachęcam do odwiedzenia bloga prowadzonego przez owla i do komentowania i dzielenia się tym wywiadem.

14 komentarzy


 1. To mój pierwszy w życiu wywiad i nareszcie mogłem się poczuć jak gwiazda. A tak bardziej poważnie, to dziękuję autorowi bloga za zaproszenie do wywiadu. Wywiad traktuję jako zabawę (za gwiazdę się jednak nie uwazam). Być może komuś przydadzą się moje odpowiedzi. Zachęcam innych blogerów interesujących się zarabianiem przez internet do przyłączenia się do zabawy i udzielania wywiadów.
  Owl, blog m-zarabianie ostatnio opublikował…Cykl wywiadów z blogerami na blogu ZloteKliki.plMy Profile

  Odpowiedz

  1. No z „polimatami” nie konkurujemy, ale kto wie…

   Odpowiedz

 2. Cześć wszystkim. Ja mam coś nieco innego do ogłoszenia, szczególnie młodzi ludzie mogą się tym zainteresować.
  Otóż ja oferuję Ci możliwość zarobienia na twojej pasji…
  Szczególnie jeżeli jesteś młodą osobą być może prowadzisz jakiś fanpage, albo grupę na fb, swojego bloga a może nawet kanał na youtube. Jeżeli przeczytałeś do tego miejsca i nie przestałeś to bardzo prawdopodobne że ci się to spodoba. Jeżeli jesteś właścicielem czegoś mało popularnego to być może tylko na tym dorobisz, ale jeśli masz szeroko rozwiniętą społeczność to możesz zarobić dobre pieniądze.
  Wszystko jest uczciwe, legalne i nie wymaga żadnej inwestycji po za Twoim czasem, który i tak poświęcasz swojej stronie czy blogowi. Nie jest to czasochłonne i jest bardzo proste w obsłudze.
  Hmm, jeżeli jesteś zaciekawiony to zapraszam Cię na mojego bloga w którym wszystko ze szczegółami opisałem (ponieważ tutaj nie starczyło by mi miejsca – Jezu i tak to brzmi jak spam, wybacz sam strasznie tego nie lubię :P) lub jeżeli nie straszny Ci angielski możesz przeczytać o tym bezpośrednio na stronie serwisu który się tym zajmuję. Jeżeli masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu, chętnie Ci pomogę, pozdrawiam wszystkich 🙂
  Link do Blogu: http://shortestpopolsku.blogspot.com/2015/07/co-i-jak.html
  Link do Serwisu: http://tuvu.pl/EovEz

  Odpowiedz

 3. Fajny pomysł na takie wywiady o zarabianiu 🙂
  Ale zarabianie w internecie to temat rzeka, więc pomysłów na wywiady będziesz mieć sporo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.